Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot bardzo dobrze funkcjonuje w praktyce. Wynika to z warunków, jakie można uzyskać na nieruchomości wielolokalowej lub w jego obrębie. System paneli jest instalowany na dachu, a w razie przeszkód można wykorzystać także ścianę budynku lub wolny teren tuż obok niego. Ostateczny wybór zależy jednak od indywidualnych warunków w nieruchomości. Dana lokalizacja nie powinna być zacieniona, ponieważ obniża to efektywność pracy fotowoltaiki. Z tego powodu ulokowanie paneli musi być odpowiednio przemyślane, aby uniknąć przeszkód w formie elementów na dachu takich jak kominy, czy anteny.

Aby zadbać o opłacalność inwestycji, jaką jest fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, należy dokonać dokładnej analizy warunków i wyboru parametrów systemu. W tym celu warto skorzystać zarówno z profesjonalnego doradztwa, jak i fachowych usług serwisowych, które świadczy Energy On.

Energia słoneczna na potrzeby wspólnoty

Odnawialne źródła energii wykorzystywane są z myślą o zaspokojeniu potrzeb konsumentów. Podobnie jest w przypadku budynków wielolokalowych. Energia słoneczna na potrzeby wspólnoty mieszkaniowej, która jest pozyskiwana z fotowoltaiki, pozwala obniżyć koszty na różne sposoby.

Wytwarzany prąd wykorzystuje się w częściach wspólnych, a więc przykładowo do oświetlenia klatek schodowych, korytarzy, garaży, czy alejek wzdłuż budynków. Fotowoltaika pozwala także generować energię potrzebną do pracy windy, klimatyzacji, czy bram usytuowanych przy wjeździe do budynku.

Zmniejszenie zapotrzebowania na prąd dzięki systemowi paneli jest w stanie obniżyć koszty ponoszone przez zarządców, a tym samym doprowadzić do mniejszych opłat w ramach czynszu dla mieszkańców. 

Instalacje fotowoltaiczne dla spółdzielni – dostępne formy

Aby inwestycja w panele była jak najbardziej opłacalna, istnieją różne formy użytkowania instalacji fotowoltaicznych dla spółdzielni i wspólnot. Są one następujące:

  • wspólnota jest prosumentem,
  • wspólnota jest prosumentem lokatorskim,
  • lokatorzy ze wspólnoty są prosumentami zbiorowymi.

Wykorzystując fakt, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą być prosumentem, zachodzi możliwość zarówno produkowania i jednoczesnego użytkowania energii elektrycznej. Z kolei nadwyżki wytworzonego prądu mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu, gdy są później przesyłane do sieci publicznej. Zysk wygenerowany dzięki tej operacji przekazywany jest zwykle na różne potrzeby i wydatki spółdzielni, czy wspólnot mieszkaniowych typu koszty administracyjne lub remontowe.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Fotowoltaika na potrzeby własne spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie musi kojarzyć się z wydatkiem przekraczającym możliwości zarządów takich nieruchomości. System dotacji, które różnią się w zależności od formy rozliczenia, czy wysokości wsparcia są na tyle różnorodne, że łatwo dopasować je do potrzeb konkretnego podmiotu.

Dotacje są pozyskiwane ze środków samorządowych, krajowych lub unijnych, choć istnieje również możliwość skorzystania z kredytów udzielanych w danym regionie oraz środków na fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w postaci pożyczek na korzystnych warunkach.

W celu dokonania szczegółowej wyceny skontaktuj się z naszym specjalistą:

    Zgoda na przetwarzanie danych *