Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – podgrzewaj ciepłą wodę pompami ciepła z fotowoltaiką
Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna dla wielu podmiotów – również dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Korzyści wynikające z instalacji paneli wpływają nie tylko na osoby zarządzające budynkiem, ale również samych lokatorów. Jedną z takich kwestii, dla której warto podjąć się montażu fotowoltaiki, jest oszczędność podgrzewania wody.
Podgrzewanie wody fotowoltaiką
Instalacja fotowoltaiczna jest stosowana z myślą o obniżeniu kosztów ponoszonych w rachunkach za energię elektryczną. Prąd z kolei jest wykorzystywany w różnych celach, zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody. Obie kwestie w gospodarstwach domowych potrafią być dużym obciążeniem finansowym. Podobnie jest w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jedną z zalet montażu panelu na budynku jest możliwość podgrzewania wody, która doprowadza do obniżenia wydatków na prąd.
Pompy ciepła dla spółdzielni mieszkaniowych
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej sięgają po rozwiązania, które są ekologiczne, spełniając coraz bardziej surowe przepisy odnośnie wpływu eksploatacji budynków na środowisko naturalne. W wielu przypadkach wybór pada na pompy ciepła, które wraz z fotowoltaiką stanowią rozbudowany system generujący spore oszczędności. Taki dodatkowy budżet spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wykorzystać na remonty, czy dalsze inwestycje.
Obecnie zastosowanie pompy ciepła nie jest możliwe wyłącznie w budynkach jednorodzinnych. Odpowiednio dobrany system sprawnie działa także w blokach, czy kamienicach. W takich przypadkach pompa ciepła może być przykładowo wykorzystywana w układach ogrzewania grzejnikowego lub do podgrzewania wody użytkowej.
Oszczędne podgrzewanie wody dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
W dobie rosnących kosztów oszczędne podgrzewanie wody dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oprócz obniżenia kosztów ogrzewania staje się priorytetem. W tej roli fotowoltaika z pompami ciepła sprawdzają się doskonale, o czym przekonało się już wiele zarządców budynków wielolokalowych.
Warto podkreślić, że obniżenie wydatków na ogrzewanie wody i całej nieruchomości nie jest procesem skomplikowanym. Na podstawie audytu energetycznego wystarczy dobrać odpowiednią moc pomp ciepła, które następnie instalowane są w wyznaczonym przez zarządcę miejscu. Jednocześnie można realizować montaż paneli na dachu. Instalacja fotowoltaiczna jest tu niezbędna, aby praca pomp ciepła była praktycznie bezkosztowa, a przy tym pozwoliła obniżyć rachunki mieszkańców za ogrzewanie i ciepłą wodę.
Dofinansowanie na fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
O tym, że system fotowoltaiki jest opłacalnym rozwiązaniem dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, świadczy szereg zalet, które z tego wynikają. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest ekologiczne, a ponadto wpływa na poprawę warunków finansowych zarówno zarządcy nieruchomości, jak i samych lokatorów.
Do podjęcia inwestycji fotowoltaicznej zachęcają też programy dotacji skierowane do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W zależności od potrzeb są one dostępne w różnych formach. Zarządcy mogą skorzystać przykładowo z programu Grant OZE, który przewiduje 50% dopłaty do wydatków związanych z instalacją OZE. Innym rozwiązaniem jest pozyskanie środków z systemu białych certyfikatów, w którym podejmowane są inwestycje związane z montażem fotowoltaiki, ale też pompami ciepła, czy termomodernizacją.