Do tej pory programy Mój Prąd wspierały inwestycję w odnawialne źródło energii i dzisiaj już nie trzeba przekonywać ludzi, że nie jest to wyłącznie idea, a praktyczne rozwiązanie problemu zasobów energetycznych. Dzisiaj stoimy przed kolejnym wielkim krokiem rozwoju OZE i biorąc pod uwagę, że słońca czy wiatru nie mamy „na zawołanie” jak dotychczas energii z bloku elektrowni węglowej, tym razem to człowiek musi zacząć się dostosowywać do rytmu natury. Właśnie to podejście jest motywem przewodnim nowej odsłony programu Mój Prąd. Dotacji będą podlegać instalacje fotowoltaiczne, ale z naciskiem na jak największe wykorzystanie energii w miejscu wytworzenia, aby mniejsza jej część trafiała do sieci elektroenergetycznej. Jakie to elementy? Instalacje magazynujące prąd, ciepło lub pomagające efektywniej zarządzać produkcją i zużyciem energii. Celem programu jest zwiększenie tak zwanej autokonsumpcji energii wytworzonej z instalacji fotowoltaicznej.
Wiele uwagi w ostatnim czasie poświęcono tematyce inflacji. O ile dużo osób śledzi ten magiczny wskaźnik i jego wartość, o tyle stosunkowo mało osób wie, że jest jeszcze inny rodzaj inflacji niż ta konsumencka.
Ostatnio w mediach dużo miejsca poświęca się na problemy z surowcami energetycznymi, groźbą masowych wyłączeń prądu czy nawet blackout'em. Co oprócz książki zatytułowanej "Blackout" jest beneficjentem tej sytuacji?
W 2007 roku został uwolniony rynek sprzedaży energii. Wówczas okazało się, że przestrzeń pomiędzy ceną zakupu energii od wytwórców a ceną sprzedaży do klientów ostatecznych jest na tyle duża, że z powodzeniem powstało dużo firm, które działając efektywnie potrafiły uzyskać rentowność na odpowiednim poziomie, oraz jednocześnie zaoferować tańszą energię klientowi ostatecznemu.
Jak to możliwe, że porównujemy instalację fotowoltaiczną do urządzenia, które za pomocą łuku o bardzo wysokiej temperaturze przetapia stal, żeby ją ze sobą połączyć? Zacznijmy od początku.
A więc jesteś już szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Prawdopodobnie spełniła ona Twoje oczekiwania, a czas pokazał, że Twoje zużycie energii jest większe niż instalacja jest w stanie wyprodukować, albo Twoje zużycie energii zwiększyło się wskutek na przykład montażu pompy ciepła albo ładowarki do samochodu elektrycznego. Myślisz więc o rozbudowie istniejącej instalacji.
Na co zwrócić uwagę przy rozbudowie instalacji?
Instalacje fotowoltaiczne, bez wątpienia przyczyniają się do szybkiego wzrostu udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym. Dzięki fotowoltaice potrzebujemy dostarczyć mniej tak zwanej brudnej energii pochodzącej ze spalania paliw kopalnych. W efekcie jakość powietrza w naszym kraju pomału się poprawia. Dzięki fotowoltaice tysiące gospodarstw domowych uniezależniło się od wzrostu ceny prądu, a wiele z nich stało się domami o kosztach eksploatacji bliskimi zero. Dzięki fotowoltaice tysiące przedsiębiorców obniżyło koszty energii elektrycznej i stało się bardziej konkurencyjnymi w swoich branżach.
Elektromobilność wchodzi w nasze życie zdecydowanie i gwałtownie i wygląda na to, jakby nie miała zamiaru się już wycofywać. Regularnie słyszymy o kolejnych producentach wprowadzających do sprzedaży nowe modele samochodów elektrycznych, o markach które określają daty końca produkcji silników spalinowych czy o krajach które determinują w czasie do którego roku będzie można sprzedawać auta spalinowe i nie jest to bynajmniej przyszłość odległa. W całej Unii Europejskiej ten zakaz obowiązywać będzie od 2035 roku, ale poszczególne kraje europejskie jak Szwecja zabroni tego od 2030 roku, a Norwegia już od 2025 roku.
Wiele było obietnic pełnomocników rządu związanych z programem Mój Prąd w odsłonie 3.0 co do zakresu inwestycji objętych dotacjami. Czas pokazał, że powolne odsłanianie kurtyny z datą premiery na dzień 1.07.2021 w zasadzie trwa.
Przy tej okazji, chcemy pokrótce opisać, na jakie dotacje związane z proekologicznymi inwestycjami mogą liczyć właściciele domów aktualnie, oraz w najbliższym czasie.
Dużo się ostatnio pisze o zapowiadanych zmianach w prawie, które mają dotknąć prosumentów inwestujących w fotowoltaikę. Czy te czarne chmury rozciągane na niebie przez tytuły artykułów z popularnych portali są zasadne? W tym artykule dowiesz się jaka jest sytuacja i kogo dotyczą proponowane zmiany.
Jeżeli szukasz odpowiedniego sposobu na ogrzanie domu, z pewnością zainteresuje Cię możliwość Zdrowego Ogrzewania. Żeby dowiedzieć się, dlaczego tak nazywamy wykorzystanie folii grzewczych, zapraszamy do lektury 7 korzyści wynikających z zastosowania takiego rozwiązania w swoim domu.
Rynek Odnawialnych Źródeł Energii jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Produkcja zielonej energii nie stanowi dziś wielkiego wyzwania. Wprost proporcjonalnie do rozwoju rynku OZE pojawiają się rozwiązania, które na przykład poprzez fotowoltaikę pozwalają myśleć o niezależności energetycznej w kategorii szerokiego trendu społecznego, a nie tylko wybranym najbardziej zagorzałym entuzjastom.