Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, które służy do przechowywania nadmiarowej ilości wyprodukowanego prądu. Jest to sprzęt wykorzystywany szczególnie przy instalacjach fotowoltaicznych – coraz częściej można wręcz spotkać się ze stwierdzeniem, że to nieodłączny element układu. Popularność takiego rozwiązania wynika z faktu, że dzięki magazynowi energii można:

 • odciążyć sieć,
 • zwiększyć opłacalność fotowoltaiki,
 • zabezpieczyć się przed nagłymi przerwami w dostawie prądu.

Jak działa domowy magazyn energii?

Zasada działania domowego magazynu energii jest bardzo prosta. Ich praca przypomina duży akumulator – urządzenia tego typu mogą być wielokrotnie ładowane i rozładowywane. W pierwszej kolejności energia elektryczna produkowana przez instalację fotowoltaiczną jest wykorzystywana w bieżącym zużyciu. W momencie, gdy produkcja jest większa niż zapotrzebowanie, nadwyżka trafia do magazynu. Kiedy domowy magazyn energii będzie za to całkowicie naładowany, dalsza produkcja jest wysyłana bezpośrednio do sieci. W chłodniejszych roku oraz dniach o mniejszym nasłonecznieniu, gdy efektywność paneli PV jest ograniczona, można z kolei korzystać z prądu zgromadzonego wcześniej w magazynie.

Magazyn energii, czyli niezawodne zabezpieczenie przed zanikami napięcia

Magazyn energii to przydatne urządzenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z odbiorników energii, które powinny działać nieprzerwanie niezależnie od sytuacji. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed zanikami napięcia w sieci elektroenergetycznej. Magazyn energii dla domu chroni przed:

 • skutkami potencjalnego wyłączenia prądu spowodowanego brakiem paliwa w elektrowniach,
 • awariami sieci energetycznej wynikających z działania sił natury,
 • efektami planowanego i nieplanowanego wyłączenia prądu, które może się zdarzyć podczas różnego rodzaju prac przy sieci.

Ale uważaj!

Magazyn energii dla domu – dlaczego warto na niego postawić?

Jeśli jesteś właścicielem domu, magazyn energii to rozwiązanie, które z pewnością powinno Cię zainteresować. Dlaczego warto postawić na takie urządzenie? Oto niektóre z najważniejszych powodów:

 • Magazyn energii pozwoli Ci zabezpieczyć się przed brakiem napięcia z sieci elektroenergetycznej.
 • Z takim urządzeniem można liczyć na znaczne zwiększenie opłacalności instalacji fotowoltaicznej w kolejnych latach.
 • Dzięki programowi Mój Prąd możesz skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania na magazyn.

Domowy magazyn energii – fachowe doradztwo i wsparcie z firmą Energy On

Zastanawiasz się nad inwestycją w domowy magazyn energii? Wybierz nasze wsparcie – zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi specjalistami. Oferujemy profesjonalne doradztwo w tym zakresie i pełną pomoc na każdym etapie wdrożenia. Nie czekaj i umów się na bezpłatne spotkanie w dogodnym dla siebie terminie.

Jakie są Twoje oczekiwania względem magazynu energii?

Jeżeli szukasz profesjonalnego doradztwa w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Nasz doradca umówi się na bezpłatne spotkanie w dogodnym terminie

Czy magazyn energii się opłaca?

Zdecydowanie jest to inwestycja, w której można określić horyzont czasowy zwrotu z zainwestowanych pieniędzy, jeżeli posiadamy lub planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej.

Magazyn energii powoduje zwiększenie autokonsumpcji czyli tak zwanego wewnętrznego zużycia. Dzięki temu, mniej energii przechodzi przez licznik i jest oddawane do sieci.

Nie ma co oczekiwać, że sytuacja w której prąd sprzedajemy do sieci drożej, niż z niej kupujemy, utrzyma się długo. Niebawem te proporcje ulegną zamianie, co z punktu widzenia ekonomii musi się wydarzyć. Im większa będzie różnica w cenie między energią kupowaną, a oddawaną do sieci – tym szybciej spłaci się inwestycja w magazyn energii.

Jeżeli chcesz porozmawiać o tym, czy magazyn energii się Tobie opłaca,
wypełnij formularz kontaktowy i umówimy się z na spotkanie.

Jaka jest żywotność magazynu energii?
Jaka jest gwarancja na magazyn energii?

Zazwyczaj producenci magazynów energii podają między 2000 a 4000 cykli pełnego rozładowania i naładowania, w których pojemność magazynu nie spadnie poniżej 80% nominalnej wartości. Jest tutaj jednak istotny element: warunek rozładowywania magazynu do zera.

W praktyce, dobre magazyny energii, są zaprogramowane, aby nie rozładowywać się do zera, a im lepszy magazyn, tym mniejszą ilość energii pozostawia w magazynie co jest równoznaczne z większą ilością energii użytecznej. To nieporównywalnie zwiększa trwałość magazynów energii

Doradzimy w wyborze
magazynu energii dla Twojego domu

Jeżeli chcesz porozmawiać o tym, czy magazyn energii się Tobie opłaca, wypełnij formularz kontaktowy i umówimy się z na spotkanie.

  Zgoda na przetwarzanie danych *