pc w bloku to kwestia zaufania cz. 3

Pompy ciepła w budynku wielorodzinnym to kwestia zaufania – cz. 3/6

Zanim przejdziemy do kolejnej, trzeciej już bariery w zaufaniu potrzebnym do uzyskania, aby przeprowadzić inwestycję w ogrzanie budynku wielorodzinnego pompami ciepła, przypomnijmy, że w pierwszych dwóch krokach mieliśmy do czynienia z zaufaniem do technologii pomp ciepła jako takich, co działają i ogrzeją budynek w każdych warunkach występujących w naszym klimacie, oraz z zaufaniem, że mogą tego dokonać dwukrotnie tańsze w inwestycji pompy ciepła typu powietrze – woda.

Dzisiaj przejdziemy do kolejnego elementu zaufania, czyli

Poziom trzeci: zaufanie do dokonanych doborów i części projektowej

I mimo, że jest to newralgiczny moment procesu inwestycji w pompy ciepła w budynku wielorodzinnym i najbardziej odpowiedzialna część z perspektywy oferenta, wciąż jest to najbardziej niedoceniany element układanki z perspektywy klienta.

Poniekąd tę część, mieszkańcy racjonalizują w połączeniu z doświadczeniem i referencjami jakie ma firma oferująca takie rozwiązania. Wychodzą oni z założenia, że skoro oferent ma zadowolonych klientów, to i u nich jest w stanie dobrać, zaprojektować i zbudować odpowiedni system.

Problem pojawia się wtedy, jeżeli zaufanie pochodzi z innego rodzaju prac: „jest najlepszym hydraulikiem w mieście”, „budował co drugą kotłownię węglową na osiedlu – zna się na robocie” lub „pracował kiedyś w przedsiębiorstwie ciepłowniczym – o ogrzewaniu wie wszystko”. Czyli nieświadomy transfer kompetencji potrzebnych do tego, aby odpowiednio obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, dobrać odpowiedni zestaw pomp ciepła, przebudować przyłącze elektroenergetyczne, pozyskać Grant OZE, wszystko prawidłowo wykonać i czuwać przy eksploatacji – jest w tym wypadku bardzo ryzykowny.

Tą część klientom niestety jest ciężko zweryfikować, dlatego poszukują zaufania do oferenta w innych aspektach niż doświadczenie w doborze pomp ciepła dla budynków tego typu. To niestety błąd, który może słono kosztować.

Zdecydowanie lepiej jest dopytywać z czego wynika akurat taka moc obliczeniowa, dlaczego akurat takie pompy ciepła zostały dobrane do ogrzewania danego budynku, albo czy taki zasobnik c.w.u. zapewni nam wystarczającą ilość ciepłej wody w popołudniowym szczycie?. Dociekliwość, wnikliwość, a nawet zestawienie z inną propozycją ogrzewania pompami ciepła – to wszystko daje szanse na większe zrozumienie tego elementu i w konsekwencji bardziej świadomy wybór komu warto zawierzyć.

Umów się z nami na bezpłatną konsultację

Przedstawimy Ci kompleksową ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i w przypadku zainteresowania umówimy na spotkanie.

    Zgoda na przetwarzanie danych *

    Podobne wpisy