zdjęcie whatsapp 2024 05 13 o 13.28.29 385039dd

Pożary fotowoltaiki: jak duży to problem?

Dziś pragniemy poruszyć temat, który może wywoływać niepokój wśród osób zainteresowanych korzyściami płynącymi z instalacji systemu fotowoltaicznego – pożary paneli fotowoltaicznych. Zawsze warto zwrócić uwagę nie tylko na potencjalne oszczędności oraz parametry panela fotowoltaicznego jak jego moc czy sprawność, ale również na aspekt bezpieczeństwa pracy instalacji. Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna to wciąż instalacja elektryczna!

zdjecie whatsapp 2024 05 13 o 13.28.29 385039dd 1

Czy panele fotowoltaiczne naprawdę się palą?

Otrzymując od naszych klientów takie pytania, doszliśmy do wniosku, że najlepiej sprawdzić wszystko w praktyce w kontrolowanych warunkach. I tak oto kilka lat temu przeprowadziliśmy wspólnie z Politechniką Gdańską próby i testy:

  • jak palą się panele fotowoltaiczne?,
  • ile paneli potrzeba aby wytworzyć łuk elektryczny?, oraz
  • jaki wpływ na bezpieczeństwo instalacji mają złączki MC4 wykorzystywane do łączenia przewodów po stronie prądu stałego?

Po co to robiliśmy?

Jesteśmy praktykami i pasjonatami odnawialnych źródeł energii. Po prostu musieliśmy to zrobić, aby pozyskać jeszcze więcej informacji na temat naszej profesji 🙂

Bezpieczeństwo jest dla nas fundamentem do budowania efektywnych i trwałych instalacji fotowoltaicznych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że temat bezpieczeństwa może jest mało seksi. Gdybyśmy jednak tego nie zrobili, nie moglibyśmy na własne oczy zobaczyć, że panel z folią EVA od spodu pali się szybciej i niebezpieczniej niż panel typu szkło – szkło. Nie moglibyśmy poczuć, jak przerwany kabel łańcucha DC spala się tworząc łuk elektryczny, ani nie moglibyśmy dowiedzieć się, że nawet najtańsze złączki MC4 tego samego producenta są lepsze niż połączenie złączek dwóch różnych producentów.

Zrobiliśmy to wszystko, aby mieć pewność, że nasza oferta jest zgodna z wartościami Energy On, wśród których wymieniamy również bezpieczeństwo.

Panele mogą się spalić, ale czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

W statystyce straży pożarnej nie ma wyodrębnionej kategorii pod pożary fotowoltaiki, ale są one zgrupowane razem z instalacjami elektrycznymi. Na szczęście, analizując dostępne dane poboczne i historyczne, jesteśmy w stanie stwierdzić, że przypadki pożarów paneli fotowoltaicznych są rzadkie. Panele są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe, w tym wysokie temperatury, więc panel sam w sobie rzadko kiedy będzie powodem powstania pożaru.

Klucz do bezpieczeństwa: Wybór solidnego wykonawcy, oraz regularne przeglądy i konserwacja

Zapobieganie pożarom paneli fotowoltaicznych jest kluczowe dla bezpieczeństwa i długotrwałej wydajności systemu. Stosowanie komponentów wysokiej jakości może znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru. Możemy też mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka pożarowego wybierając odpowiednią technologię komponentów fotowoltaicznych. Zastosowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz przeciwpożarowych jest niezbędne. System powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi standardami, co obejmuje prawidłową instalację, pomiary elektryczne, ochronę kabli i przewodów przed uszkodzeniem.

Regularne przeglądy i konserwacja są kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności systemu. Używanie odpowiednich narzędzi podczas instalacji i konserwacji może zapobiec uszkodzeniom, które mogą prowadzić do pożarów.

Można więc śmiało stwierdzić, że mamy duży wpływ na to, czy instalacja fotowoltaiczna będzie bezpieczna. Po pierwsze, poprzez wybór odpowiedniego wykonawcy, a po drugie, poprzez regularne doglądanie instalacji i dbanie o nią.

Życzymy dużo słońca i naprodukowanych kilowatogodzin, oraz bezawaryjnej i bezpiecznej pracy Państwa instalacji.

Podobne wpisy