pc w bloku to kwestia zaufania cz. 1

Pompy ciepła w budynku wielorodzinnym to kwestia zaufania – cz. 1/6

Zmagając się z przekonywaniem klientów w postaci wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do tego, że ogrzewanie budynku pompami ciepła to rozwiązanie opłacalne i perspektywiczne od blisko 2 lat, chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami, i zarazem zaprosić na cykl 6 wpisów, odsłaniających krok po kroku kolejne poziomy w budowie zaufania, aby możliwe było przeprowadzenie takiej inwestycji.

Powszechnym jest, że bez zaufania nie ma transakcji.

Ale w tym wypadku kwestia zaufania pojawia się w kilku różnych kategoriach i na kilku różnych poziomach, uważam, że wartych odnotowania.

Dzisiaj więc zajmiemy się pierwszą z nich

Poziom pierwszy: zaufanie do technologii ogrzewania pompami ciepła

Biorąc pod uwagę, że większość mieszkańców takiego budynku nie ma pojęcia skąd w pompie ciepła bierze się ciepło, a tym bardziej takie, które ogrzeje ich mieszkania, mamy stosunkowo kiepski start.

Dużo łatwiej by było, gdybyśmy coś spalali. Wtedy wiadomo też skąd bierze się ciepło 😊

Z najlepszymi chęciami możemy więc zacząć tłumaczyć, jak działa pompa ciepła, jak może wyglądać system ogrzewający ten konkretny budynek, ale kolejny mur zbudowany jest z cegiełek w postaci ludzi którzy tak naprawdę nie chcą tego wiedzieć lub zwyczajnie jest to dla nich już pewien poziom abstrakcji.

Pokazujemy więc wykresy, ile ciepła potrzebuje budynek, a ile ciepła są w stanie wytworzyć pompy ciepła, oraz jaki będą miały przy tym współczynnik sprawności COP, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli oszczędności. Niestety tutaj, z tego samego powodu, prawdopodobnie czeka nas rozczarowanie.

To dlatego dużo mieszkańców obecnie kieruje się w stronę kotłów na pellet. Z nieświadomości, niewiedzy, omijania tego co nieznane.

Brzmi jak sytuacja bez wyjścia.

Cóż więc począć?

Mamy pewne rozwiązanie. Przede wszystkim skupiliśmy się na przybliżaniu mieszkańcom tego rodzaju inwestycji jak tylko się da. W taki sposób, aby każdy, choćby nie był w stanie pojąć żadnej wiedzy technicznej dotyczącej pomp ciepła, mógł jednak zrozumieć, że to działa. Nie ma lepszego sposobu niż zobaczenie na własne oczy, że jest coś takiego jak pompy ciepła w budynku wielorodzinnym, poczuć, że ogrzewają cały budynek, i jeszcze ciepłą wodę w kranach. Nie ma nic lepszego, jak posłuchanie pracy pomp ciepła przy takim obiekcie w odpowiedzi na pytanie czy są one głośne. Nie ma nic lepszego, jak usłyszeć od mieszkańców tego budynku, że jest ciepło, a rachunki za ogrzewanie zmniejszyły się. Tak, trzeba po prostu zabrać osoby zainteresowane inwestycją na wycieczkę na budynek, który już korzysta z takiego systemu.

Na szczęście mapa realizacji Energy On z ogrzewaniem pompami ciepła budynków wielorodzinnych cały czas się zapełnia, więc po pierwsze, mamy co pokazać, a po drugie, ograniczamy dystans potrzebny do pokonania, aby się o tym przekonać.

A już niebawem zapraszamy na drugą część z serii „Pompy ciepła w budynku wielorodzinnym to kwestia zaufania”.

Podobne wpisy