Magazynowanie energii wytworzonej z OZE
Rynek Odnawialnych Źródeł Energii jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Produkcja zielonej energii nie stanowi dziś wielkiego wyzwania. Wprost proporcjonalnie do rozwoju rynku OZE pojawiają się rozwiązania, które na przykład poprzez fotowoltaikę pozwalają myśleć o niezależności energetycznej w kategorii szerokiego trendu społecznego, a nie tylko wybranym najbardziej zagorzałym entuzjastom.
Kwestią, z którą zmaga się cała gałąź odnawialnych źródeł energii, jest odpowiedź na pytanie: jak wytworzoną energię zmagazynować? Jak wyprodukować ją ze słońca w ciągu dnia, żeby móc wykorzystać również w nocy? Co zrobić z nadwyżką energii wiatrowej jak wieje wiatr, i gdzie ją przechować do momentu wykorzystania przy bezwietrznej pogodzie?
Dzisiaj w Polsce nie musimy się tym martwić. Jak rzadko kiedy, mamy w Polsce jeden z najlepszych na świecie systemów wspierania mikroinstalacji fotowoltaicznych i sprzyjające warunki do ich budowania. Podczas gdy cały branżowy świat pracuje nad wydajnymi i trwałymi rozwiązaniami magazynowania energii, my możemy w komfortowych warunkach zbudować instalację fotowoltaiczną i podłączyć się do wielkiej baterii za którą nie musimy zapłacić na etapie inwestycji ani jednej złotówki. Nadwyżki wyprodukowanej energii możemy bowiem oddać do sieci elektroenergetycznej, a następnie, gdy będziemy jej potrzebowali, w nocy lub zimą, odebrać ją z sieci.
Ten atrakcyjny dla inwestorów mechanizm sprawia, że problem magazynowania energii Polaków nie dotyczy, a sama inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest niezwykle atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie.
Widzimy potencjał dla rozwiązań mikroinstalacji z możliwością magazynowania energii, dlatego z dużym zainteresowaniem śledzimy rozwój technologii akumulacji energii elektrycznej na świecie. Patrzymy w przyszłość. Za kilka lub kilkanaście lat może pojawić się rozwiązanie, które zrewolucjonizuje kwestie magazynowania energii elektrycznej w małych instalacjach. Żywotność instalacji fotowoltaicznej przekracza 30 lat. Wiemy, że technologia szybko się zmienia i warto wiedzieć, że na możliwość skorzystania z technologii jutra można przygotować się już dzisiaj. Na przykład poprzez zastosowanie w swojej instalacji fotowoltaicznej inwertera z fabryczną możliwością podłączenia akumulatorów w przyszłości.