moc bierna, opłaty za energię, kompensator mocy biernej, oszczędności na prądzie, energia bierna, faktura za prąd, taryfa B, taryfa C, kompensacja mocy biernej, oszczędzanie energii, efektywność energetyczna, instalacje elektryczne, koszty energii, nadmierna moc bierna, energia czynna, opłaty dystrybucyjne, zmniejszenie kosztów energii, inwestycje energetyczne, kompensatory aktywne, sieci elektroenergetyczne

Czy też przepłacasz za moc bierną?

Jeżeli jesteś użytkownikiem przyłącza elektroenergetycznego w taryfie B lub C, być może spotkałeś się z pozycjami na fakturze, według których ponosisz koszt mocy biernej.

Dla dużej liczby użytkowników jest to obecnie już problem znany, wciąż jednak trafiamy do ludzi, którzy nie mieli o tym pojęcia, a podstępnie ulokowane na fakturze pomiędzy szeregiem innych opłat dystrybucyjnych, pozycje energii biernej pojemnościowej i energii biernej indukcyjnej, do dzisiaj nie zostały odkryte i zdiagnozowane.

Zazwyczaj klienci orientują się, jak te pozycje zaczynają osiągać zauważalne wartości na fakturze.

Tak może być również dzisiaj, ponieważ opłaty z tytułu generowania nadmiernej mocy biernej wzrosły od 1.01.2024 o 88%.

Warto to sprawdzić.

Najważniejsza informacja związana z opłatami za moc bierną to… możesz tej opłaty uniknąć montując odpowiednio dobrany kompensator mocy biernej, najlepiej elastyczny i skuteczny aktywny kompensator. Są to często inwestycje, których okres zwrotu nie przekracza 1 czy 2 lat.

A jeżeli zastanawiasz się co to jest moc bierna i co z tym wspólnego ma piwo z pianką z obrazka, to pokrótce to rozwinę.

Piwo z pianką to najlepsze porównanie jakie kiedykolwiek słyszałem i jest autorstwa jednego ze specjalistów od producenta kompensatorów, który dostarcza nam urządzenia. W skrócie: PIWO to energia czynna z której robimy użytek, PIANKA to energia bierna, która tylko zajmuje miejsce w kuflu 😊

I tak samo działa to w sieci elektroenergetycznej. Operator sieci musi nią efektywnie zarządzać, ma ona jednak swoje ograniczenia przepustowości. Jest w stanie przesłać określoną ilość energii, a miejsce w tej sieci przesyłowej zajmuje zarówno chciana przez wszystkich energia czynna (piwo), za którą płacą użytkownicy, ale zajmuje tam miejsce również energia bierna (pianka), której szczególnie operator sieci nie chce. Większy udział energii biernej, zmniejsza możliwości przesyłowe sieci co do energii czynnej.

Energia bierna jest natomiast generowana przez urządzenia takie jak: oświetlenie LED, klimatyzacja, maszyny, silniki czy nawet przez sam fakt występowania rozległej i rozbudowanej instalacji elektrycznej.

Tą energię bierną możemy zniwelować poprzez zastosowanie kompensatora mocy biernej, dzięki któremu możemy również poprawić parametry naszej wewnętrznej instalacji elektrycznej i pozytywnie wpłynąć na trwałość bardziej wrażliwych na jakość prądu urządzeń.

A w związku z tym, że będąc użytkownikiem takich urządzeń mamy wpływ na ten parametr, operatorzy sieci zaczęli nas mobilizować do podjęcia tych działań poprzez wprowadzenie opłat za energię bierną pojemnościową i energię bierną indukcyjną, przy czym możemy mieć problem z jedną z tych pozycji lub obiema, w zależności z czego składa się nasza instalacja elektryczna.

Dzisiaj mobilizacja operatora sieci zyskała na sile. Opłata za moc bierną wzrosła o 88%. Sprawdź czy przypadkiem nie dorzucasz się do pianki w piwie.

Umów się z nami na bezpłatną konsultację

Przedstawimy Ci kompleksową ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i w przypadku zainteresowania umówimy na spotkanie.

    Zgoda na przetwarzanie danych *

    Podobne wpisy