scott graham oqmzwnd3thu unsplash photo

4 dotacje dla właścicieli domów o których warto wiedzieć

Wiele było obietnic pełnomocników rządu związanych z programem Mój Prąd w odsłonie 3.0 co do zakresu inwestycji objętych dotacjami. Czas pokazał, że powolne odsłanianie kurtyny z datą premiery na dzień 1.07.2021 w zasadzie trwa.

Przy tej okazji, chcemy pokrótce opisać, na jakie dotacje związane z proekologicznymi inwestycjami mogą liczyć właściciele domów aktualnie, oraz w najbliższym czasie.

Mój Prąd 3.0

Z tego programu, do którego nabór wniosków ruszył 1.07.2021 i trwa aktualnie, aż do 22.12.2021 lub do wyczerpania środków – można uzyskać 3.000 zł dotacji na budowę instalacji fotowoltaicznej. Dotacja jest skierowana do wszystkich właścicieli domów, którzy decydują się na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kWp, oraz mają podpisaną umowę kompleksową.

Czyste Powietrze

Ten program skierowany jest do właścicieli istniejących budynków, w których do ogrzewania wykorzystuje się nieefektywne i nieekologiczne źródło ciepła. Czyli jakie? Wszystkie kotły na paliwo stałe, w których spala się węgiel, śmieci, ekogroszek czy pellet, które nie spełniają norm klasy 5 spalania. W praktyce, jak Twój kocioł na paliwo stałe ma więcej niż 2 lata, na 99,9% kwalifikuje się jako źródło ciepła nieekologiczne. I to jest gwóźdź programu. Aby wziąć w nim udział, należy definitywnie pozbyć się starego kopciucha i wymienić na nowe i wysokosprawne urządzenie. Dopuszczalne jest jedynie pozostawienie kominka jako „rekreacyjne” źródło ciepła. W tym wariancie nie może mieć rozprowadzenia ciepła po domu.

Jakimi innymi kryteriami obwarowany jest program Czyste Powietrze? W tym programie pojawia się kryterium dochodowe. Wnioskodawca nie może przekraczać 100.000 zł dochodu rocznego, żeby wnioskować o standardowy poziom dofinansowania, lub nie przekraczać określonego w zależności od wielkości rodziny w gospodarstwie domowym dochodu w przeliczeniu na jedną osobę.

Na co i ile można uzyskać? Dla przykładu, na powietrzną pompę ciepła o klasie efektywności A++ można uzyskać aż 13.500 zł dotacji. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej odnośnie możliwości dotacji w programie Czyste Powietrze, skontaktuj się z nami.

Nabór wniosków trwa, ale w programie Czyste Powietrze pojawiły się zmiany odnośnie dotacji fotowoltaiki. W związku z nową wielkością dotacji w programie Mój Prąd wynoszącą 3.000 zł, ta w programie Czyste Powietrze została ujednolicona. Tutaj również będziemy mogli otrzymać 3.000 zł, a nie jak to było wcześniej 5.000 zł.

Mój Elektryk

Dnia 12.07.2021 rusza nabór wniosków w programie Mój Elektryk. Program ten wspiera zakup samochodu zeroemisyjnego w formie dotacji lub dopłaty do raty leasingu.

Standardowa dotacja wynosi 18.750 zł dla zakupu samochodu o wartości nie większej niż 225.000 zł brutto, jednak jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, możesz liczyć na dotację w wysokości 27.000 zł a limit wartości samochodu nie będzie tutaj obowiązywał.

Zaznaczmy jeszcze, że beneficjentem programu Mój Elektryk może być właściciel domu, lub osoba zamieszkująca lokal w budynku wielorodzinnym.

Pamiętaj, że decydując się na samochód elektryczny, warto przed odbiorem samochodu zapewnić sobie dostęp do efektywnego ładowania i zamontować odpowiednią ładowarkę. Możliwości jest dużo i niekoniecznie musi to być ładowarka w domu. Równie dobrze sprawdzą się ładowarki przy miejscach parkingowych w halach garażowych jak również ładowarki przeznaczone dla Wspólnot Mieszkaniowych.

Mój Prąd 4.0

Kolejna odsłona programu została już potwierdzona na 2022 rok. Śledząc trendy w polskiej i europejskiej energetyce, z dużym prawdopodobieństwem można określić, iż instalacje fotowoltaiczne nie będą już dłużej dotowane. Można by zadać sensowne pytanie: więc po co program dotacyjny, który wspiera budowę instalacji fotowoltaicznych? Otóż program ten, mimo, iż do tej pory wspierał wyłącznie montaż fotowoltaiki, ma aspiracje do szerszego wspierania małej energetyki rozproszonej. Wiele mówi się o konieczności zwiększenia wykorzystania energii u prosumentów w miejscu jej produkcji bez oddawania jej do sieci, jak również o proponowanej zmianie przepisów, o której możesz przeczytać więcej tutaj. Tę rolę pełnić będą magazyny energii, i to one niejednokrotnie były już przywoływane przed rządowych przedstawicieli jako najważniejsze elementy mikroinstalacji fotowoltaicznych. To właśnie inwestorzy decydujący się na rozwiązanie z magazynami energii będą beneficjentami dotacji w 2022 roku.

Zatem, jeżeli nie myślisz poważnie o magazynie energii i interesuje Cię rozwiązanie mniej skomplikowane i tańsze w inwestycji, skontaktuj się z nami i dowiedz się dlaczego warto wykonać instalację fotowoltaiczną do listopada tego roku.

A jeżeli interesuje Cię rozwiązanie z magazynowaniem energii – być może warto jest poczekać na kolejną odsłonę programu Mój Prąd.

Podobne wpisy