Budynek wielorodzinny instalacja fotowoltaiczna

Fotobalkonika?!

Znacie pojęcie patodeweloperki?

A spotkaliście się z pojęciem patofotowoltaiki?

Zapraszam Was do przyjrzenia się fotobalkonice!

Być może dotarła już do Was propozycja montażu paneli fotowoltaicznych na balkonach budynków wielorodzinnych?

Być może zastanawiacie się czy jest w tym coś złego?

Zacznijmy od tego, że montaż instalacji PV dla mieszkania jest możliwy. Jednak można to zrobić w profesjonalny sposób i za zgodą wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, czyli zainstalować panele na dachu i przeprowadzić trasę kablową z zabezpieczeniami elektrycznymi do poszczególnych mieszkań.

Można też wymagać od klienta, aby zrobił gniazdko na balkonie i zawiesić mu kilka paneli podłączając całą instalację PV do gniazdka jakby to był odkurzacz.

Przy tej okazji chciałbym Wam przybliżyć na jaką efektywność poszczególnych instalacji możecie liczyć w zależności od sposobu montażu. Dla uproszczenia obliczeń załączam wyniki symulacji dla instalacji złożonej z dwóch paneli po 500W mocy każdy, czyli razem 1 kWp.

Przyjmujemy trzy założenia:
1. instalacja na dachu na konstrukcji wsporczej pod kątem 15 stopni,
2. instalacja na balkonie ułożona w możliwie korzystnej wersji, na południe, z założeniem bardzo mało realnym w budynkach wielorodzinnych: bez żadnych zacienień! Podejmę tę nierówną walkę 🙂
3. wariant najczęściej w praktyce spotykany, czyli balkon na wschodzie lub zachodzie z zacienieniami od sąsiednich budynków, infrastruktury miejskiej lub zieleni.

obraz1

Jak sami widzicie, w skali roku taka instalacja „fotobalkoniki” wyprodukuje w najlepszym wariancie o 31,5% mniej niż instalacja na dachu. W bardziej realnym przypadku będzie to 54,5% mniej energii niż z instalacji na dachu, czyli mniej niż połowę. W kWh za które płacimy na fakturach za prąd jest to odpowiednio o 291 do 502 kWh co roku mniej. A w perspektywie 15 lat? Czy już czujecie, że coś tu nie gra?

Z drugiej strony możliwe jest wykonanie porządnej instalacji fotowoltaicznej dla wybranych mieszkań.

Najczęściej wspólnota mieszkaniowa nie wykorzystuje w pełni powierzchni dachowej pod swoje potrzeby energetyczne. Moment wykonywania instalacji na cele wspólnoty mieszkaniowej z Grantem OZE (50% dotacji netto) jest świetną okazją, aby wykonać też małe instalacje fotowoltaiczne na cele indywidualne chętnych do tego mieszkańców. I uwaga, pod pewnymi warunkami, również można otrzymać dotację, o czym w mediach za wiele się nie mówi.

Jeżeli decydujesz się na „fotobalkonikę”, rób to świadomie 🙂

Podobne wpisy