apocalyptic view hoogkerk, the netherlands

Uchwała Antysmogowa na Pomorzu – Twoja Tarcza Przeciwko Smogowi!

Czy wiesz, że smog jest jednym z największych wrogów naszego zdrowia i środowiska? Dlatego powstała Uchwała Antysmogowa – nasz superbohater w walce o czyste powietrze!

Uchwała Antysmogowa to lokalny akt prawny w skali województwa, który ma na celu ochronę naszego powietrza. Jak? Poprzez wprowadzenie ograniczeń i zakazów dotyczących korzystania z urządzeń grzewczych o określonej klasie energetycznej. Dzięki stosowaniu urządzeń lepszej klasy, oraz eliminacji tych najgorszych, możemy cieszyć się lepszą jakością powietrza w naszym otoczeniu.

Dlaczego to jest takie ważne? Smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia,może prowadzić do poważnych chorób, takich jak nowotwory czy bezpłodność.

Głównymi sprawcami smogu są stare instalacje grzewcze i niskiej jakości paliwa, co powiedzmy sobie szczerze, często sprowadza się do spalania w kotle śmieci, w tym plastików. Ale mamy dobre wiadomości! Dzięki Uchwale Antysmogowej możemy zrobić krok w kierunku czystszego powietrza.

Gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa obowiązuje w całym województwie pomorskim. Różni się nieco zapisami w zależności od terytorium. Rozróżniamy zapisy dla Gminy Miasta Sopot, dla wszystkich innych miast w województwie pomorskim, oraz dla pozostałej części województwa.

Kogo dotyczy uchwała antysmogowa?

Ograniczenia i zakazy określone w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników i właścicieli urządzeń o mocy do 1 MW w województwie, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników i właścicieli kotłów oraz pieców i kominków na paliwo stałe. W praktyce od instalacji domowych, do poziomu nawet lokalnych ciepłowni.

Od kiedy obowiązuje uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa dla Sopotu zakazuje całkowitego spalania węgla od 1 stycznia 2024 roku.

Uchwały dla pozostałej części województwa mają określone terminy, z których najbliższy z nich, od 1 września 2024, zakaże używania kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012

Dwa lata później od 1.09.2026 w obiegu przez następne kilka lat będą mogły pozostać tylko kotły klasy 5 i 6, czyli najnowsze i najbardziej ekologiczne kotły.

Co grozi za niedostosowanie się do zapisów uchwały antysmogowej?

Wszyscy, którzy nie zastosują się do powyższych ograniczeń będą musieli się liczyć z sankcjami w postaci grzywny, którą nałożyć może w tym przypadku policjant, bądź Inspektor Ochrony Środowiska.

Energy On – Twoja Droga do Czystego Powietrza!

Czy wiesz, że możesz cieszyć się ciepłem w swoim domu i jednocześnie dbać o czystość powietrza? Z Energy On to możliwe! Jesteśmy ekspertami w dziedzinie OZE i oferujemy szeroki wybór nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań grzewczych. Nasze produkty spełniają wszystkie wymogi Uchwały Antysmogowej, dzięki czemu możesz cieszyć się komfortem bez obaw o jakość powietrza.

Co więcej, pomagamy naszym klientom w uzyskaniu dofinansowania. Dzięki programowi “Czyste Powietrze” i dofinansowaniom oferowanym przez gminy, inwestycja w ekologiczne rozwiązania może być znacznie tańsza!

W Energy On zadbamy o wszystkie formalności związane z uzyskaniem dofinansowania i zrobimy to za Ciebie. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co najważniejsze – cieszyć się ciepłem i komfortem w swoim domu.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Razem zadbajmy o czyste powietrze i zdrowie naszych bliskich!

Podobne wpisy