pexels william mead 6040783 photo

Planujesz rozbudowę instalacji fotowoltaicznej? Lepiej, żebyś to wiedział.

A więc jesteś już szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Prawdopodobnie spełniła ona Twoje oczekiwania, a czas pokazał, że Twoje zużycie energii jest większe niż instalacja jest w stanie wyprodukować, albo Twoje zużycie energii zwiększyło się wskutek na przykład montażu pompy ciepła albo ładowarki do samochodu elektrycznego. Myślisz więc o rozbudowie istniejącej instalacji.

Na co zwrócić uwagę przy rozbudowie instalacji?

Najpierw zwróć uwagę, czy w ogóle posiadasz dostateczną ilość miejsca, żeby zmieścić dodatkowe panele fotowoltaiczne. Następnie, czy przypadkiem nie wiążą Cię obostrzenia związane z dotacją, którą pobrałeś. Jeżeli skorzystałeś z programu Mój Prąd, to wiesz, że przez 3 lata nie możesz tej instalacji rozbudować. Co grozi tym, którzy się nie podporządkują? Trzeba będzie zwrócić dotację, jeżeli fakt ten zostanie ujawniony.

Czy w związku z tym właśnie skończyliśmy temat rozbudowy? Niekoniecznie. Instalacja na którą została wypłacona dotacja nie może być rozbudowana. Można natomiast zbudować drugą instalację pod warunkiem, że nie będziemy ingerować w pierwotną instalację PV. Takie stanowisko potwierdza odpowiedź, którą uzyskaliśmy od organizatora programu Mój Prąd. W praktyce, jeżeli posiadasz instalację o mocy 4 kWp z falownikiem stringowym i chcesz podwoić moc instalacji, możesz zbudować odrębną instalację fotowoltaiczną z odrębnym falownikiem. Obie instalacje będą pracować za jednym licznikiem i w praktyce uzyskamy jedną dużą instalację o mocy 8 kWp, ale wykonaną w sposób nie nakładający na Inwestora ryzyka w postaci zwrotu dotacji.

Jeżeli korzystałeś z innych dotacji, sprawdź jakie były zasady danego programu i czy możesz bez obaw rozbudować instalację fotowoltaiczną.

Chciałbym rozbudować instalację o jeden panel

Kolejnym problemem jest skala przedsięwzięcia i związane z nią koszty. Jeżeli chcesz rozbudować instalację o jeden czy dwa panele powstają dwa problemy. Większość firm nie podejmie takiego zlecenia. Odpowiedź dlaczego?, jest powiązana z drugim z nich. Są to oczekiwania, że rozbudowa będzie kosztowała nie więcej niż wynikałoby to ze stawki za kW instalacji, która już została wykonana. W praktyce nakład pracy na powiększenie instalacji w odniesieniu do mocy jest często kilkukrotnie większy niż przy budowie instalacji o mocy 4 kW i więcej. To dlatego przy pierwszej instalacji warto zadać sobie pytanie, czy nie przewymiarować lekko mocy systemu fotowoltaicznego – na tym etapie nie jest to duża zmiana ceny.

No dobrze. A co jeżeli planuję większą rozbudowę?

Wtedy inwestycja będzie na pewno optymalna kosztowo. Pojawia się jednak problem wspomniany na samym początku, czyli czy jest miejsce na dodatkowe panele z korzystną orientacją względem stron świata? Ale to nie jest jedyny problem…

A co ze strażakiem i przepisami przeciwpożarowymi, które weszły w życie we wrześniu 2020 roku?

Jeżeli posiadasz już instalację fotowoltaiczną którą chcesz rozbudować jest prawdopodobne, że wykonałeś ją przed wejściem w życie w/w przepisów. Zgodnie z zapisami ustawy, wszystkie instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kW mocy, muszą zostać uzgodnione ze specjalistą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeżeli posiadasz instalację o mocy mniejszej niż 6,5 kW – nie ma problemu. Jeżeli posiadasz instalację o mocy większej niż 6,5 kW lub moc Twojej starej instalacji po rozbudowie przekroczy moc 6,5 kW – musisz wykonać uzgodnienia.

I tutaj zaczynają się schody.

Uzgadniając rozbudowaną instalację fotowoltaiczną, rzeczoznawca rozpatruje zarówno „nową” jak i „starą” instalację. W związku z tym obie instalacje muszą być dostosowane do nowych przepisów. Jeżeli pierwsza instalacja została wykonana w środku budynku i pracuje na falowniku stringowym, a mówimy o ca 90% wszystkich instalacji, to trzeba w instalację zaingerować. Na przykład poprzez montaż automatycznego rozłącznika napięcia po stronie DC. Taka ingerencja wiąże się z dodatkowymi kosztami na które składają się: konieczność inwentaryzacji istniejącej instalacji, materiały i robocizna. Należy pamiętać też o tym, że w kategorii wspomnianych wcześniej dotacji jest to modernizacja.

Wykonanie zgłoszenia do Państwowej Straży Pożarnej leży w obowiązkach inwestora, więc jak chcesz spać spokojnie, lepiej upewnij się, że oferta rozbudowy instalacji fotowoltaicznej obejmuje swoim zakresem dostosowanie ich do zgodności z przepisami, a uzgodnienia ppoż. zostaną wykonane.

Są sytuację, kiedy nie trzeba będzie dostosowywać istniejącej instalacji fotowoltaicznej, żeby w zgodzie z przepisami została ona uzgodniona ze specjalistą ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoja sytuacja dopuszcza taką możliwość, umów się na spotkanie z naszym specjalistą i omów z nim kwestie rozbudowy naciśnij tutaj

Podobne wpisy