fotowoltaika dla spoldzielni1

Mieszkańcy pytają.

My odpowiadamy

Wytyczne dotyczące instalacji fotowoltaicznych na balkonie

Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom od Administratorów i przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowych chcemy doradzić, jak odpowiedzieć na pytania w profesjonalny sposób, aby nie narazić się na problemy prawne, techniczne lub estetyczne.

Instalacje fotowoltaiczne na balkonach stają się coraz popularniejsze, pozwalając na wykorzystanie energii słonecznej w lokalach mieszkalnych. Oto kilka kluczowych wytycznych dotyczących instalacji PV na balkonie:

  1. Zgoda i formalności:
    • Aby zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie budynku wielorodzinnego, wymagana jest zgoda spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub innego zarządcy budynku.
    • O możliwości montażu decyduje zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnota mieszkaniowa w postaci podjętej uchwały.
    • Zgodnie z prawem wewnętrzna powierzchnia balkonu to część prywatna, ale balustrada i elewacja to część wspólna, stąd wymóg zgody na montaż paneli fotowoltaicznych.
  2. Techniczne wymogi:
    • Instalacja musi spełniać wymogi określone w obowiązujących normach i przepisach prawa polskiego, w tym Prawo Energetyczne i Prawo Budowlane.
    • Należy stosować certyfikowaną konstrukcję wsporczą, a uchwyty mocujące moduły montować zgodnie z instrukcją producenta.
    • Przewody nie mogą luźno leżeć na balkonie i powinny być upięte uchwytami odpornymi na UV. Nie mogą też dotykać ostrych krawędzi.
  3. Podłączenie i bezpieczeństwo:
    • Instalacja fotowoltaiczna powinna być przyłączona na stałe do wewnętrznej instalacji odbiorczej mieszkania. Nie można jej podłączyć poprzez wtyczkę do gniazdka.
    • W Polsce brakuje jeszcze unormowań dotyczących instalacji fotowoltaicznych na balkonach, ale można się wzorować na zachodnich wytycznych np. na niemieckiej normie DIN VDE V 0100-551-1.
    • Zalecane jest stosowanie połączeń stałych, których mieszkaniec nie może samodzielnie rozłączyć, w celu zwiększenia bezpieczeństwa połączeń.
  4. Zabezpieczenia:
    • Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio zabezpieczona dobranymi indywidualnie przez projektanta zabezpieczeniami.

Dodatkowo trzeba pamiętać o takich elementach jak:

  1. Spójność wizualna:
    • Aby budynek wyglądał spójnie, zalecamy stosowanie tego samego sposobu montażu takich samych modułów. Na przykład, można wybrać moduły typu Full Black lub w czarnej ramie na wszystkich balkonach w bloku.
  2. Montaż przez wykwalifikowanych specjalistów:
    • Instalację fotowoltaiczną powinny montować osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. To gwarantuje bezpieczeństwo i prawidłowe wykonanie prac.
  3. Pomiary elektryczne po montażu:
    • Po zakończeniu montażu należy wykonać pomiary elektryczne. Wyniki tych pomiarów, jak również protokół odbioru należy przedstawić administratorowi budynku. Pomiary obwodów instalacji fotowoltaicznych powinny być również wykonane przy przeglądzie okresowym budynku, a koszty z tym związane powinny obciążać właściciela instalacji
  4. Ubezpieczenie:
    • Aby nie ponosić ryzyka szkody związanej z instalacją fotowoltaiczną na balkonie, właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien ją ubezpieczyć.

Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Państwa przydatne i pozwolą Państwu w bezpieczny sposób odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Wiemy, jak ważne jest zapewnienie im komfortu i oszczędności, zwłaszcza w obliczu rosnących cen energii i zmian klimatu. Dlatego chcielibyśmy zaproponować Państwu inwestycje w instalacje fotowoltaiczne lub pompy ciepła z Grantem OZE, który daje 50% netto dotacji do tego typu inwestycji. To niepowtarzalna okazja, aby zmodernizować Państwa budynki, obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie, a także przyczynić się do ochrony środowiska.

Zapraszamy do współpracy z naszym zespołem, który doradzi Państwu najlepsze rozwiązania dla Państwa potrzeb i pomoże w realizacji projektu od początku do końca.

Podobne wpisy